» Yeni Üyelik   » Üye Girişi
Anasayfa Sipariş Takibi Ödeme Güvenlik Teslimat iletişim
Anasayfa Sipariş Takibi Ödeme Güvenlik Teslimat Blog iletişim
(0224) 365 01 00
Sık Sorulan Sorular

soru 1:KESME  ÇİÇEKLERİMİZİN VAZODA DAHA UZUN YAŞAMASI İÇİN NE YAPMALIYIZ.?

cevap:

  • Vazodaki suyu 3 günde bir değiştirin. Yoksa suyun içinde çiçeğe gerekli olan mineraller tükenecek ve çiçeğiniz kısa sürede ölecektir.
  • Güneş ışığı çiçekler için elbette yararlı. Ancak direk güneş ışığına koymak da uygun olmaz.
  • Çiçek bol yapraklı ise sizin onu temizlemeniz gerekir. Ancak hepsini değil. Yapraklardan vazonun içine girenleri temizlemeliyiz.
  • Suyu uygun oranda koymak çok önemlidir. Bu su oranı vazoda bulunan çiçek sayısına göre değişir. Çiçek sayısı çoksa ona göre bir su koyarsınız. Ancak azsa suyu da azaltırsınız.
  • Kesme çiçek besinleri dediğimiz besinler vardır. Suda eriterek çiçeklerinize verebilirsiniz. Bu uygulama çiçeklerinizin daha uzun ömürlü olmasında size yardımcı olacaktır.
  • Vazonun içi daima temiz dursun. Zaten 3 günde bir suyunu değiştireceksiniz. Eğer suyun pislendiğini görürseniz 3 günü beklemeyin hemen temizleyin.
  • Son olarak da vazonuzu her zaman camdan seçin. Bu önemlidir. Karanlık ortamlarda çiçeğin yetişmediğini biliyorsunuz. Çiçek için mutlaka bir nebze de olsa güneş ışığı şarttır. Bu nedenle cam almalıyız ki güneş ışığı çiçeğin her tarafına rahatça ulaşabilsin.

Çiçekleri vazolarda bir süre tutabileceğimiz bu yöntemler çeşitli yerlerden derlenerek oluşturulmuştur. Çoğu da denenmiştir. Çiçek severlerin hepsinin bu yöntemleri kullandığını garanti edebilirim. Hatta çiçekçiler bile bu yöntemi kullanıyorlar. Hepsi de işe yarar yöntemlerdir. İşe yarar yöntemler, ama bu yöntemleri günde on kat daha fazlasını uygulasanız vazodaki bir çiçeği yıllarca yaşatamazsınız. Çünkü bir bitkinin yaşaması için toprak şarttır. Topraktan çeşitli mineraller alması gerekir. Yoksa yaşayamaz.

Bursa Çiçek Merkezi